Aktualności
Co muszisz wiedzieć o koronawirusie !
Konkurs "Wybieram Wybory"
ODWIEDZINY LEŚNEGO MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ - JURGI 2020
25 lutego 2020 roku grupa 70 uczniów z Zespołu Szkół w Różanie uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do leśnego miejsca pamięci narodowej w Jurgach, gdzie na polanie znajduje się pomnik będący symboliczną mogiłą poległych partyzantów wcześniej represjonowanych przez UB i walczących o prawdziwie wolną Polskę.
W spotkaniu z młodzieżą uczestniczyli: córka kapitana Mariana Czajkowskiego (pseudonim Dym) - pani Teresa Czajkowska, bratanek dowódcy oddziału Jana Kmiołka (pseudonim Wir) - pan Jan Kmiołek, pracownik Biblioteki Miejskiej w Wyszkowie i jednocześnie historyk regionu - pan Mirosław Powierza, a także przedstawiciele Nadleśnictwa Pułtusk - pan Grzegorz Gurzyński i pan Janusz Kaźmierczak.
Część oficjalną rozpoczął pan Janusz Skierkowski, który przedstawił zaproszonych gości oraz ideę przewodnią wycieczki, czyli pamięć o żołnierzach niezłomnych. Następnie głos zabrał pan Mirosław Powierza, który opowiedział uczniom tragiczną historię życia dowódcy Jana Kmiołka oraz jego oddziału zlikwidowanego w Jurgach 16 września 1951 roku. Najważniejszą częścią spotkania były emocjonalne wypowiedzi pani Teresy Czajkowskiej i pana Jana Kmiołka ukazujące życie partyzantów oraz gehennę i ostracyzm społeczny, które dotknęły ich rodziny z powodu zbrojnej działalności niepodległościowej najbliższych, a także złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na symbolicznej mogile poległych Polaków. Ostatnim punktem programu było ognisko integracyjne i rozmowy m.in. o wolności w XX i XXI wieku.
Leśna, symboliczna mogiła niezłomnych z oddziału Jana Kmiołka pośmiertnie odznaczonych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski jest świadectwem polskości, a odwiedziny społeczności szkolnej wyrazem hołdu złożonego ofiarom terroru komunistycznego.
Organizatorami wycieczki byli pani Jadwiga Lipińska i pan Janusz Skierkowski, a opiekunami młodzieży pani Renata Kaźmierczak, pani Henryka Pielach i pani Jolanta Świerczewska.
Sponsorem wycieczki była Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Różanie, której serdecznie dziękujemy.
3
„Power of Love”
W odpowiedzi na zaproszenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Płoniawach-Bramurze kolejny raz przystąpiliśmy do konkursu piosenki anglojęzycznej „Power of Love”. W organizację etapu szkolnego zaangażowali się nauczyciele języka angielskiego – Renata Kaźmierczak i Marta Bacławska oraz nauczyciel muzyki, Tomasz Grześkowicz. W dniu 16.01.2020 r. w Zespole Szkół w Różanie przeprowadzone zostały eliminacje, podczas których uczestnicy zaprezentowali wybrane przez siebie utwory w języku angielskim. Komisja konkursowa wytypowała troje zwycięzców:
-
Patryk Kęszczyk – I lop
-
Klaudia Modzelewska – I tl
-
Tomasz Godlewski – I tlp
Wyżej wymienieni uczniowie wzięli udział w etapie powiatowym Konkursu Piosenki Anglojęzycznej „Power of Love”, który odbył się w dniu 07.02.2020 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Płoniawach Bramurze pod patronatem Starosty Makowskiego. Nasi reprezentanci świetnie przygotowali i wykonali następujące utwory: Patryk Kęszczyk - Lady Gaga „I’ll never love again”, Klaudia Modzelewska – Christina Perri „Jar of hearts” i Tomasz Godlewski – Beyonce „Halo”. W kategorii szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych Patryk Kęszczyk został nagrodzony wyróżnieniem.
Opiekę nad uczniami Zespołu Szkół w Różanie na konkursie w Płoniawach-Bramurze sprawowały Marta Bacławska i Renata Kaźmierczak.
2Patryk Kęszczyk - Lady Gaga „I’ll never love again”- wyróżnienie w konkursie ,, Power of love ''
-
STUDNIÓWKA
W sobotę, 8 lutego 2020 roku uczniowie dwóch klas maturalnych (IV TMR i IV TS), których wychowawcą jest pan Jarosław Siepioła, bawili się na swoim pierwszym balu, jakim jest studniówka. Impreza miała miejsce w sali bankietowej Avangarda.
Uczniowie, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście przybyli na bal w pięknych strojach i znakomitym humorze. Imprezę tradycyjnie rozpoczęto od zatańczenia poloneza, do którego choreografię przygotował pan Adam Zamojski.Oficjalną część uroczystości otworzył dyrektor szkoły – pan Arkadiusz Załęski. Były też przemówienia starosty powiatu makowskiego – pana Zbigniewa Deptuły, księdza kanonika Antoniego Bardłowskiego – proboszcza Parafii p.w. Świętej Anny w Różanie, burmistrza Gminy Różan – pana Piotra Świderskiego i przewodniczącej Rady Rodziców Zespołu Szkół w Różanie – pani Marioli Śledziewskiej oraz podziękowania kierowane do rodziców, nauczycieli i pracowników administracji i obsługi, a także życzenia pomyślnego zdania egzaminu maturalnego w maju 2020 roku.
O muzykę i znakomite humory uczestników studniówki zadbał DJ, który prezentował popularne utwory taneczne i rozrywkowe. Studniówka 2020 dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i pozwoliła wspólnie świętować 100 dni do matury.
59
Lekcje z ZUS
W ramach współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w Makowie Mazowieckim i realizacją projektu LEKCJE Z ZUS 7 LUTEGO 2020 ROKU odbyło się spotkanie pracownika urzędu z uczniami klas I TL i I TI.
Młodzież obejrzała krótki film oraz przygotowaną prezentację na temat początków ubezpieczeń i systemu ubezpieczeń społecznych. Pani Katarzyna Krępska przedstawiła również współczesny model systemu emerytalnego, odwołując się przy tym do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Uczniowie dowiedzieli się, jak funkcjonuje jedna z największym instytucji w Polsce, jaką jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a także dlaczego składki na ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe. Dowiedzieli się również, komu i w jakim wymiarze należą się świadczenia oraz jakie obowiązki wobec ZUS-u spoczywają na młodym przedsiębiorcy.
Udział w projekcie „Lekcje z ZUS” pozwolił uczniom na poszerzenie wiedzy i nabycie umiejętności praktycznych z zakresu ubezpieczeń społecznych. Młodzież jest lepiej przygotowana do wejścia na rynek pracy oraz do podejmowania świadomych i odpowiedzialnych wyborów. Atutem projektu są też bogate materiały dydaktyczne przekazane nauczycielowi i uczniom w formie papierowej i elektronicznej.
Realizacją projektu i organizacją spotkania zajęła się pani Jolanta Świerczewska.
SZKOLNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
6 lutego 2020 roku odbył się w naszej szkole zorganizowany przez Uczniowski Klub Sportowy Turniej Tenisa Stołowego, w którym wzięło udział 27 uczniów, w tym 6 dziewcząt i 21 chłopców. Zawodnicy grali do dwóch wygranych setów, zaś nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwali sędziowie - nauczyciele wychowania fizycznego: pan Artur Bujnowski i pan Adam Zamojski.
Wyniki turnieju przedstawiają się następująco:
1. Dziewczęta
I miejsce - Aleksandra Jakóbiak - kl. 3 TL
II miejsce - Natalia Napiórkowska - kl. 2 TL
III miejsce - Roksana Płodzich - kl. 1 LOp
2. Chłopcy
I miejsce - Albert Bojarski - kl. 3 TS
II miejsce - Bartosz Borkowski - kl. 2 TMR
III miejsce - Kacper Mróz - kl. 4 TS
IV miejsce - Tomasz Sochaczyński - kl. 1 TS
V miejsce - Szymon Kulas - kl. 3 TL
VI miejsce - Damian Wysocki - kl. 4 TS
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale i uzyskali prawo reprezentowania naszej szkoły w zawodach powiatowych.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
WYCIECZKA DO WARSZAWY
5 lutego 2020 roku grupa 29 uczniów wraz z opiekunami odwiedziła stolicę. Program wycieczki obejmował spacer po warszawskiej starówce, pobyt na Zimowym Narodowym, zwiedzanie Zamku Królewskiego, zabawę w Centrum sportowo - rekreacyjnym Hangar 646 oraz pobyt w centrum handlowym Arkadia.
Sprzyjające warunki atmosferyczne oraz ciekawy program sprawiły, że wszystkim uczestnikom dopisywał humor.
Podczas wycieczki młodzież odwiedziła Pomnik Małego Powstańca znajdujący się przy zewnętrznym murze obronnym Starego Miasta i upamiętniający najmłodszych uczestników powstania warszawskiego oraz zwiedziła komnaty królewskie. Był również czas przeznaczony na rozrywkę, czyli skakanie na trampolinach w Hangarze 646 oraz jazda na łyżwach na lodowisku znajdującym się na PGE Narodowym.
Do Różana młodzież wróciła o godzinie 21:30. Pobyt w Warszawie, która urzeka wyjątkowym klimatem i mnóstwem atrakcji, pozwolił uczniom na jeden dzień oderwać się od obowiązków szkolnych.
Za organizację wycieczki odpowiedzialne były panie Henryka Pielach i Jolanta Świerczewska.
4
Z wizytą w Gminnym Ośrodku Upowszechniania Kultury w Różanie
Z wielką przyjemnością odpowiedzieliśmy na zaproszenie uczniów z kółka teatralnego "Qlturalnie proszę " i 3 lutego 2020 roku obejrzeliśmy inscenizację II części "Dziadów" Adama Mickiewicza w reżyserii pani Małgorzaty Sawickiej. Było nam tym bardziej miło, ponieważ w przedstawieniu oprócz uczniów Szkoły Podstawowej uczestniczyli również uczniowie Zespołu Szkół w Różanie. Byli to Norbert Bełdycki, Jakub Kluczek i Marek Załęski.
Wielkie brawa należą się całemu zespołowi aktorskiemu, który dzięki własnej pracy i ogromnemu zaangażowaniu pani reżyser wykreował bohaterów niekonwencjonalnych i dorównujących pierwowzorowi literackiemu. Na szczególną uwagę zasługiwała również muzyka, która w niezwykły sposób oddziaływała na widza, wprowadzając go w bardzo tajemniczy nastrój.
23 stycznia - Dzień Pisma Ręcznego
Z okazji Dnia Pisma Ręcznego odbył się w naszej szkole KONKURS KALIGRAFICZNY, w ramach którego trzynastu uczniów przepisywało inwokację rozpoczynającą naszą epopeję narodową, czyli "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W konkursie uczestniczyli również pracownicy Zespołu Szkół w Różanie, starając się w jak najbardziej estetyczny i oryginalny sposób zapisać swoje imię i nazwisko.
Pamiętamy, że pismo ręczne, które za sprawą komputerów jest coraz mniej doceniane, kształtuje precyzję ruchową, stymuluje aktywność mózgu, rozwija zdolności językowe, doskonali koncentrację i pamięć oraz sprawia, że popełniamy coraz mniej błędów. Organizatorkami konkursu były pani Grażyna Rawa i pani Jolanta Świerczewska, które oceniły prace i wyłoniły najlepszych.
Kategoria UCZNIOWIE:
I miejsce - Katarzyna Gutowska - uczennica klasy I TL,
II miejsce - Mateusz Jabłoński - uczeń klasy I TL,
III miejsce - Karolina Gołyś - uczennica klasy II TL.
Kategoria PRACOWNICY:
I miejsce- pani Henryka Pielach
II miejsce - pani Jadwiga Lipińska
III miejsce - pani Ewa Teofilak.
Zwycięzcy otrzymają pamiątkowe pióra i dyplomy.
Ciekawostka: Writing Instrument Manufactures Association jako datę święta wybrało 23 stycznia, ponieważ w tym dniu urodził się John Hancock – jeden z sygnatariuszy amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, znany z charakterystycznego podpisu.
W amerykańskiej tradycji określenie „John Hancock” jest synonimem autografu, własnoręcznego podpisu. Zdanie: „Nie zapomnij o swoim Johnie Hancocku pod dokumentami” znaczy dla Amerykanina tyle, co „Nie zapomnij własnoręcznie podpisać się pod dokumentami”.
Wypoczywajmy bezpiecznie !
AKCJA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
Już po raz drugi w tym roku szkolnym uczestniczyliśmy w akcji honorowego krwiodawstwa. W czwartek 23 stycznia 2020 roku krew oddało ośmiu pełnoletnich uczniów naszej szkoły, a także nauczycielka pani Jolanta Kruszewska i Burmistrz Gminy Różan - pan Piotr Świderski,Przewodnicząca rady rodziców pani Mariola Śledziewska oraz nauczyciel , radny Artur Grześkowicz.
Koordynatorem akcji była pani Danuta Hołozubiec - Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi.
Piękne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy wspaniałomyślnie dzielą się krwią ratującą ludzkie życie.
3
GRAMY, BO LUBIMY - 28 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
Z wielką radością włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku zbierała środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń potrzebnych do ratowania zdrowia i życia dzieci. Już 9 stycznia 2020 roku kwestowaliśmy w naszej szkole, spotykając się ze zrozumieniem oraz ofiarnością całej społeczności Zespołu Szkół w Różanie. Jak zwykle szefową sztabu była pani Jolanta Kruszewska, a role wolontariuszy pełnili:
-
Łukasz Gołębiewski,
-
Mateusz Kęszczyk,
-
Dawid Kluczek,
-
Jakub Kluczek,
-
Marek Załęski,
-
Kamil Zawistowski
-
i Adrian Żebrowski.
Razem nasi uczniowie zebrali 4041,84 zł.
Bardzo się cieszymy, że po raz kolejny wspólnie udało nam się zrobić co pięknego i dobrego.
WOLONTARIUSZOM I OFIARODAWCOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.
34-
Zbiórka darów dla schroniska
Od 26 listopada do 20 grudnia zbieraliśmy dary dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt CANIS znajdującego się w Kruszewie. Wśród nich znalazły się: sucha karma dla psów, karma dla psów w puszce, przysmaki dla psów oraz ubranka na zimę. W sumie zebraliśmy 35 kilogramów karmy.Organizatorami akcji byli Samorząd Uczniowski oraz pani Dorota Bachmura i pani Grażyna Rawa
WSZYSTKIM DARCZYŃCOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
JASEŁKA
Jak co roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, które łączą ludzi, niosą radość i nadzieję, odbyły sie w naszej szkole jasełka, czyli przedstawienie ukazujące narodzenie Chrystusa i od wieków wpisane w polską tradycję. Wśród zaproszonych gości znaleźli się ksiądz proboszcz Antoni Bardłowski, Starosta Makowski - pan Zbigniew Deptuła, członek zarządu Rady Powiatu Makowskiego - pan Stanisław Strzelecki oraz emerytowani pracownicy naszej szkoły.
Część artystyczna ukazująca Betlejem i współczesny świat konsumpcjonizmu w niezwykle obrazowy i sugestywny sposób skłaniała do refleksji nad kondycją moralną człowieka żyjącego w XXI wieku. Z kolei wspólne śpiewanie kolęd podkreślało szczególny charakter uroczystości.
Po zakończeniu części artystycznej głos zabierali dyrektor szkoły, starosta, ksiądz proboszcz oraz członek zarządu powiatu, aby wszystkim obecnym życzyć radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych wśród najbliższych oraz szczęśliwego Nowego Roku. Wszystkim przemówieniom towarzyszyły zaduma i refleksja dotyczące istoty naszego człowieczeństwa.
Ostatnim, bardzo radosnym punktem uroczystości przygotowanej przez księdza Piotra Ćwikłę, p. Joannę Boczkowska, p. Marlenę Opacką i p. Janusza Skierkowskiego było dzielenie się opłatkiem będącym symbolem pojednania i przebaczenia oraz miłości.Jasełka są zdrobnieniem archaicznego dziś słowa (te) jasła oznaczającego ‘żłób lub drabinkę, za którymi kładło się paszę dla bydła’ ( Słownik języka polskiego PWN pod redakcją Witolda Doroszewskiego). Początku jasełek można dopatrywać się w misteriach franciszkańskich, które powstawały w średniowieczu. Pierwsze w historii jasełka miał wystawić sam św. Franciszek z Asyżu już w 1223 roku w skalnej grocie w Greccio, później zwyczaj ten przejęli jego zakonnicy i rozprzestrzenili po całym świecie. Sama nazwa jasełka pochodzi o staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób.
15
Spotkanie ewaluacyjne
- 40
Świąteczne krasnale w bibliotece szkolnej
Przed Świętami Bożego Narodzenia w bibliotece szkolnej oprócz książek i czasopism można było znaleźć świąteczne krasnale. Ich wykonaniem zajęli się chętni uczniowie oraz bibliotekarka pani Grażyna Rawa.Pracy tej towarzyszyły polskie kolędy oraz pogadanki dydaktyczne dotyczące korzystnego wpływu czytelnictwa na rozwój intelektualny i emocjonalny młodych ludzi. Zorganizowane w okresie przedświątecznym zajęcia sprzyjały rozwijaniu komunikacji zadaniowej oraz kształceniu kompetencji czytelniczych.
4
"Talent - jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu, dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada." Stanisław Staszic
Stypendyści Prezesa Rady Ministrów w Starostwie Powiatowym w Makowie Mazowieckim
We wtorek, 17 grudnia 2019 roku o godzinie dwunastej w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Makowie Mazowieckim odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów przeznaczonych dla najbardziej uzdolnionych uczniów z powiatu makowskiego. Wśród czworga najzdolniejszych znalazła się również KAROLINA GOŁYŚ - uczennica klasy II TL w Zespole Szkół w Różanie.
W uroczystym spotkaniu wzięli udział nagrodzeni uczniowie oraz Starosta Makowski – p. Zbigniew Deptuła, Dyrektor Wydziału Zdrowia, Oświaty i Kultury Fizycznej - p. Mariola Biedrzycka, dyrektorzy poszczególnych szkół (w tym dyrektor ZS w Różanie - p. Arkadiusz Załęski), rodzice (w tym mama Karoliny - p. Agnieszka Gołyś) oraz wychowawcy (a wśród nich p. Jolanta Świerczewska).
Wyróżnieni uczniowie otrzymali z rąk pana starosty listy gratulacyjne, a ich rodzice podziękowania. Oprócz tego na ich konto przez dziesięć miesięcy będą wpływały środki pieniężne pozwalające na dalsze zgłębianie wiedzy i doskonalenie umiejętności.
Chociaż gratulacjom nie było końca, to znalazł się również czas na serdeczne życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
GÓRA GROSZA 2019
W naszej szkole 12 grudnia 2019 roku w ramach ogólnopolskiej akcji GÓRA GROSZA została przeprowadzona zbiórka monet. W sumie uzbieraliśmy 141 złotych i 71 groszy. Pieniądze zostaną przekazane Towarzystwu Nasz Dom, które zajmuje się udzielaniem pomocy dzieciom, które znajdują się w trudnej sytuacji i nie mieszkają ze swoimi rodzicami.Organizatorami akcji byli Samorząd Uczniowski oraz pani Dorota Bachmura i pani Grażyna Rawa.
14
SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM BANKU
12 grudnia 2019 roku w Zespole Szkół w Różanie odbyło się spotkanie uczniów klas ITL i ITI z pracownikiem Banku Spółdzielczego w Różanie - panią Katarzyną Ciszkowską. Dotyczyło ono treści realizowanych w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości, a dokładniej rachunków bankowych i kredytów.
Prezentowanym zagadnieniom towarzyszyło duże zainteresowanie uczniów, którzy pytali np. o bezpieczeństwo środków zdeponowanych w banku, konta bankowe dla młodzieży, możliwość płacenia telefonem czy oprocentowanie kredytów.
Do spotkania z pracownikiem banku doszło dzięki staraniom pani Jolanty Świerczewskiej i za zgodą pani prezes Banku Spółdzielczego w Różanie - pani Jadwigi Werner, której serdecznie dziękujemy.
- liczba odwiedzin: 74520