SPRZĄTAMY DLA POLSKI- CERTYFIKAT
Lista uczniów zakwalifikowanych na staż zawodowy w Portugalii w terminie: 18 - 31 maja 2025 r. Projekt nr 2024-1-PL01-KA121-VET-000235926 „Edukacja bez Granic – Praktyki Zawodowe w Portugalii”
Finał Kampanii Dzieciństwo bez przemocy. #dzieciństwobezprzemocy
POMOC PRAWNA
EUROPA Z NASZEJ ULICY - KONKURS
WSiP mnie pyta, jak…
OOBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W RÓŻANIE
11 listopada 2024 roku Poczet Sztandarowy Zespołu Szkół w Różanie, dyrektor szkoły – pan Arkadiusz Załęski oraz inni członkowie społeczności szkolnej wzięli udział w uroczystej Mszy świętej, która odbyła się w Kościele Parafialnym pw. św. Anny w Różanie. Wydarzenie to miało wyjątkowy charakter, związany z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Po Mszy świętej zgromadzeni przeszli pod pomnik poświęcony OBROŃCOM OJCZYZNY 1939, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości oraz złożenie wieńców okolicznościowych.
Obecność uczniów oraz innych przedstawicieli szkoły podkreśliła ich zaangażowanie i szacunek dla historii Polski i tradycji narodowych.
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
8 listopada 2024 roku w Zespole Szkół w Różanie odbyła się akademia z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście: proboszcz parafii pw. św. Anny w Różanie – ksiądz kanonik Stanisław Siemion, członkowie Zarządu Powiatu Makowskiego – pan Stanisław Strzelecki i pan Sławomir Chrzanowski oraz przewodniczący Rady Rodziców – pan Jerzy Pepłowski.
Wydarzenie stało się prawdziwym świętem, podczas którego wszyscy obecni uczcili pamięć bohaterów oraz refleksyjnie spojrzeli na 123-letnią drogę Polski ku wolności. Podczas akademii uczniowie recytowali poezję patriotyczną, śpiewali pieśni oraz przedstawiali krótkie scenki, które przypominały zgromadzonym najważniejsze momenty z historii Polski. Na widowni panowała wyjątkowa cisza, a w wielu oczach błyszczały łzy wzruszenia. Akademia była wyjątkową okazją do wspólnego przeżywania radości z odzyskanej niepodległości oraz do wyrażenia wdzięczności dla wszystkich tych, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny.
Za organizację tego wydarzenia odpowiedzialne były panie Ewa Chojnowska i Jolanta Świerczewska, które zadbały o każdy szczegół programu artystycznego oraz pani Grażyna Rawa i pan Paweł Falba, którzy przygotowali piękną dekorację wprowadzającą w podniosły nastrój.
26https://www.facebook.com/100063936999606/videos/pcb.1009173731223851/947718713863271
https://www.facebook.com/100063936999606/videos/pcb.1009173731223851/9445406008821117
https://www.facebook.com/100063936999606/videos/pcb.1009173731223851/7802917473145279
https://www.facebook.com/100063936999606/videos/pcb.1009173731223851/1243653423621910
SZKOŁA DO HYMNU
8 listopada br. nasza szkoła z zaangażowaniem przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” organizowanej pod patronatem Minister Edukacji Barbary Nowackiej. Podczas uroczystej akademii zorganizowanej z okazji dnia Niepodległości uczniowie, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły odśpiewali hymn narodowy, wyrażając w ten sposób jedność i dumę z bycia Polakami. Wydarzenie to było okazją do przypomnienia historii oraz wartości, które łączą nas wszystkich. Dziękujemy wszystkim za udział i wzorową postawę patriotyczną.
Rekrutacja do projektu : Nr 2024-1-PL01-KA121-VET-000235926 „Edukacja bez Granic – Praktyki Zawodowe w Portugalii”
GŁOSUJMY NA ALANA !
Natalia Bartołd, Igor Jakubowski i Alan Głażewski to młodzi i ambitni kandydaci z naszego powiatu do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Natalia i Igor już w Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Makowie Mazowieckim rozpoczęli swoją działalność społeczną, charytatywną i samorządową – a dziś kontynuują ją z wielką pasją jako uczniowie LO im. Marii Curie Skłodowskiej w Makowie Maz.
Ich kreatywność, pracowitość i zaangażowanie sprawiają, że stają się liderami i twórcami lokalnej rzeczywistości To właśnie takich ludzi potrzebujemy, aby reprezentowali nasz region.
Alan Głażewski to uczeń technikum w Zespole Szkół w Różanie, który z pasją i zaangażowaniem patrzy na przyszłość naszej lokalnej społeczności. Interesuje się sportem i polityką, a sprawy naszej małej ojczyzny – gminy Różan oraz powiatu makowskiego – leżą mu głęboko na sercu.
Wybierając Alana, stawiamy na młodego człowieka pełnego energii, świeżych pomysłów i autentycznej troski o dobro wspólne. Jeśli zależy Ci na tym, by głos młodych z naszej okolicy wybrzmiał mocno i wyraźnie, oddaj swój głos na Alana Głażewskiego – kandydata, który z dumą i odpowiedzialnością reprezentuje nasz region!
Jeśli masz między 13 a 18 lat i mieszkasz w województwie mazowieckim, oddaj swój głos na Natalię i Igora do 17 listopada na stronie www.mswm.pl . Niech młody głos naszego powiatu wybrzmi w sejmiku!
Zebranie z rodzicami/prawnymi opiekunami uczniów
Projekty edukacyjne
LEKCJA OBYWATELSKA
DZIEŃ PATRONA I ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
25 października 2024 roku społeczność Zespołu Szkół w Różanie w wyjątkowy sposób uczciła Dzień Patrona, którym jest święty Jan Paweł II.
Uroczystość rozpoczęła się od zapalenia znicza przy kamieniu upamiętniającym dzień nadania szkole imienia Jana Pawła II. Następnie uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkoły uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przez księdza doktora Krzysztofa Knajpa, który odwołując się do osobistych spotkań z papieżem, ukazał go nie tylko jako księdza i papieża, ale przede wszystkim jako pogodnego i wspaniałego człowieka otwartego na potrzeby innych. Po wyjściu z kościoła zapalono znicz, który postawiono przy pomniku Jana Pawła II.
Kolejnym punktem uroczystości było uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów, które odbyło się w szkole. W obecności dyrekcji, nauczycieli i starszych kolegów nowi uczniowie złożyli przysięgę, zobowiązując się do godnego reprezentowania szkoły, szanowania jej tradycji oraz sumiennego wypełniania swoich szkolnych obowiązków. Każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom, co dodatkowo podkreśliło doniosłość tego wydarzenia.
Uroczystość przygotowali: pani Joanna Mościcka, pan Mariusz Chorchos, pan Tomasz Iwański i pan Jarosław Siepioła.
50
WYCIECZKA
22 października 2024 roku uczniowie Zespołu Szkól w Różanie wzięli udział w pełnej wrażeń wycieczce edukacyjnej na Mazury, odwiedzając trzy ważne miejsca: Świętą Lipkę, Wilczy Szaniec oraz Mazurolandię.
Pierwszym punktem programu była Święta Lipka, miejsce znane pielgrzymom, posiadające piękną bazyliką, która zachwyca swoją architekturą oraz wspaniałymi organami. Uczniowie mieli okazję posłuchać koncertu organowego oraz poznać historię tego miejsca. Przewodnik mówiąc o budowie sanktuarium, cudownych uzdrowieniach i licznych, odbywających się od kilku wieków pielgrzymkach, przybliżył młodzieży znaczenie Świętej Lipki w sferze kultury i religii.
Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Gierłoży, a właściwie do Wilczego Szańca - dawnej kwatery głównej Adolfa Hitlera. To miejsce pełne historycznych pamiątek z czasów II wojny światowej pozwoliło lepiej zrozumieć, jak wyglądało życie w tej tajemniczej bazie wojskowej. Zwiedzając bunkry i poznając szczegóły zamachu na Hitlera, uczniowie mogli wyobrazić sobie, jak ważne wydarzenia historyczne rozgrywały się na tych terenach.
Ostatnim punktem wycieczki była Mazurolandia, czyli Regionalny Park Atrakcji oddalony zaledwie jeden kilometr od Gierłoży. Tutaj uczniowie zwiedzali Ogród Hitlera, Park Miniatur Warmii i Mazur, Muzeum Militariów II Wojny Światowej oraz Gród Rycerski. Był również czas na bliższe spotkanie z osiołkami, konikami, króliczkami i innymi zwierzętami, które można było również karmić.
Wycieczka ta była niezwykle pouczająca i inspirująca dla wszystkich uczestników, gdyż łączyła edukację z aktywnym poznawaniem historii oraz kultury regionu. Zorganizowała ją pani Ewa Chojnowska, zaś opiekunami były panie: Joanna Mościcka, Grażyna Rawa i Jolanta Świerczewska.
22
Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna
W dniu 11 października 2024 roku odbył się w naszej szkole, etap szkolny III edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej, organizowanej przez Międzynarodową Wyższą Szkołę Logistyki i Transportu we Wrocławiu pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Głównym celem olimpiady jest podniesienie poziomu kształcenia zawodowego, odkrywanie oraz rozwijanie uzdolnień i pasji uczniów w obszarze branży TSL, pobudzanie ich twórczego myślenia, wspomaganie zdolności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu, a także lepsze przygotowanie uczniów do nauki w szkołach wyższego stopnia (kształcących na kierunkach Logistyka i/lub Transport) lub do wykonywania zawodu.
Do uczestnictwa zgłosiło się 47. uczniów technikum logistycznego: z klasy 2 TLP – 16 uczniów, z klasy 3 TPL – 15 uczniów, z klasy 4 TLP – 9 uczniów oraz z klasy 5 TLP – 7 uczniów. Do rozwiązania uczniowie mieli test, składający się z 20 zadań. Rozwiązania zostały odesłane w celu sprawdzenia (zgodnie z regulaminem) do organizatora. Wyniki zostaną udostępnione uczestnikom do 25 października 2024 roku. Uczniowie z najlepszymi wynikami będą mieli możliwość uczestnictwa w etapie okręgowym w dniu 13 grudnia 2024 roku.
Prawidłowość przebiegu etapu szkolnego nadzorowała, powołana przez dyrektora szkoły komisja w składzie: p. Tomasz Iwański – przewodniczący, p. Ewa Chojnowska i p. Jarosław Siepioła – członkowie. Koordynatorem całego przedsięwzięcia był p. Tomasz Iwański.
Gigathon
Z wielką radością pragniemy poinformować, że uczennica klasy 2 TLP Oliwia Rupińska zakwalifikowała się do III etapu największego Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego ,,Gigathon”, którego celem jest popularyzacja nauki programowania wśród uczniów szkół podstawowych i średnich. Programując, dzieci i młodzież rozwijają swoją kreatywność, zdolność krytycznego myślenia oraz uczą się rozwiązywania problemów.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Minister Edukacji i Nauki, NASK oraz GovTech Polska.
W kolejnym etapie, który wyłoni 100 finalistów nasza uczennicy zmierzy się z dwoma zadaniami projektowymi.
Gratulujemy uczennicy i jej opiekunowi, pani Joannie Boczkowskiej!
Życzymy powodzenia w kolejnym etapie!
PRÓBNA EWAKUACJA 2024
17 października 2024 roku w Zespole Szkół w Różanie odbyła się próbna ewakuacja mająca na celu sprawdzenie gotowości całej społeczności szkolnej oraz służb ratunkowych na wypadek zagrożenia. Akcja, w której uczestniczyło 145 osób, rozpoczęła się o godzinie 10:00 i przebiegła zgodnie z planem. Uczniowie i pracownicy szkoły, zachowując zasady bezpieczeństwa zawarte w Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego Obiektu, szybko opuścili budynek i udali się na wyznaczone miejsce zbiórki.
Organizatorem akcji był dyrektor szkoły – mgr inż. Arkadiusz Załęski, z kolei ćwiczenia ewakuacyjne przeprowadzono przy udziale załóg trzech Jednostek Straży Pożarnej nadzorowanych przez naczelnika wydziału operacyjnego mł. kpt. mgr Dariusza Ostrowskiego. Obecny był również inspektor ochrony przeciwpożarowej – mgr inż. Krzysztof Sękowski.
Czas reakcji oraz koordynacja działań mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w szkole zostały ocenione pozytywnie.
16
POWIATOWY DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2024
Powiatowa uroczystość zorganizowana z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się 9 października 2024 roku w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej Curie w Makowie Mazowieckim. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni przez starostę makowskiego Mirosława Augustyniaka dyrektorzy wraz z nauczycielami szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez powiat, radni powiatowi oraz przedstawiciele związków zawodowych zrzeszających nauczycieli. Gospodarzami uroczystości byli pani Nina Brzezińska i pan Konrad Zysk (dyrektorzy LO i ZS w Makowie Mazowieckim), którzy czuwali nad przygotowaniem części artystycznej i poczęstunku.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu. Następnie głos zabrała pani dyrektor liceum Nina Brzezińska, która przywitała wszystkich zgromadzonych oraz podziękowała uczniom i nauczycielom, którzy przygotowali uroczystość. Z kolei starosta makowski serdecznie dziękował wszystkim zgromadzonym nauczycielom za „codzienny trud, poświęcenie, ofiarność, pochylanie się nad problemami młodego człowieka, nad jego możliwościami i talentami”. Głos zabrali również przedstawiciele związków zawodowych.
Powiatowa uroczystość, podczas której nie zabrakło podziękowań, serdeczności, kwiatów i najlepszych życzeń, była okazją do uhonorowania nauczycieli i innych wyróżniających się pracowników Nagrodą Dyrektora Szkoły i Nagrodą Starosty. Dyrektorzy wręczając nagrody, krótko uzasadniali swój wybór i zasługi nagradzanych. Podczas tej uroczystości Nagrodę Dyrektora Szkoły przyznaną przez dyrektora Arkadiusza Załęskiego odebrały:
-
pani Renata Kaźmierczak – nauczycielka języka angielskiego,
-
pani Jolanta Kruszewska – nauczycielka matematyki
-
i pani Jolanta Świerczewska – nauczycielka języka polskiego.
SERDECZNIE GRATULUJEMY NAGRODZONYM!
4-
- liczba odwiedzin: 60768