Aktualności
„Młodzież w Systemie Nieodpłatnej Pomocy"
WYBORY DO MŁODZIEŻOWEJ RADY POWIATU MAKOWSKIEGO
12 marca w naszej szkole odbędą się wybory do MŁODZIEŻOWEJ RADY POWIATU MAKOWSKIEGO. Oto kandydaci, na których możecie oddawać głosy!
1. Dorocki Kamil
2. Jastrzębska Natalia
3. Napiórkowska Małgorzata
4. Słowikowski Kamil
5. Śledziewska Julia
6. Wądołek Robert
7. Zabielska Maja
Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych
3 marca 2025 r. w naszej szkole odbyła się krótka uroczystość upamiętniająca żołnierzy antykomunistycznego podziemia.
Podczas spotkania przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące Żołnierzy Wyklętych. Młodzież dowiedziała się o ich walce, poświęceniu oraz trudnych losach po zakończeniu II wojny światowej. Następnie cała społeczność szkolna udała się do GOUK-u w Różanie, gdzie obejrzeli pierwszy film fabularny opowiadający o żołnierzach podziemia niepodległościowego - „Historia Roja”.
Szkolny Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych zorganizowały: pani Marlena Opacka i pani Grażyna Rawa. To była ważna lekcja patriotyzmu, która na długo pozostanie w naszej pamięci.
8
Spotkanie z przedstawicielami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie
- 1
TŁUSTY CZWARTEK
"Pączek w rękę, uśmiech na twarz,
Dziś kalorii nie licz aż!
Niech Tłusty Czwartek radość da,
Bo to święto pyszne, ha!"
19
GEO noc dla Maturzystów 2025 ONLINE
Zaproszenie do składania ofert na przewóz uczniów i opiekunów do Portugalii - maj 2025
ORTOGRAFIA NA MEDAL
20 lutego 2025 roku w Zespole Szkół w Różanie odbył się szkolny etap konkursu ortograficznego „Ortografia na medal”. Dyktando przygotowane przez panią Joannę Mościcką i panią Jolantę Świerczewską pisało 12 uczniów z różnych klas.
Do etapu powiatowego zakwalifikowały się trzy uczennice:
Katarzyna Dąbek – z klasy IV TLp,
Maja Latek – z klasy 2TLp
i Oliwia Rupińska – z klasy 2TLp.
Dwie pierwsze uczennice reprezentowały naszą szkołę na etapie powiatowym, który odbył się 27 lutego 2025 roku. Na tym poziomie czekało je jeszcze trudniejsze wyzwanie, ponieważ oprócz dyktanda trzeba było napisać test sprawdzający znajomość zasad ortograficznych.
Naszym reprezentantkom życzymy powodzenia i czekamy na wyniki.
23 LUTY - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Od 2002 roku Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji organizuje z tej okazji różnego rodzaju inicjatywy.
Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia.
Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju. Mimo tego, że występuje bardzo często, wciąż jest stygmatyzowana, a osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Depresja jest uleczalna, choć może nawracać.
To choroba, która nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. Zachorowania w tej grupie wiekowej rosną lawinowo.
NA DEPRESJĘ NIE POMOGĄ DOBRE RADY !
ZAMIAST UDZIELAĆ DOBRYCH RAD WSPIERAJ EMOCJONALNIE, ROZMAWIAJ, INTERESUJ SIĘ, ZAPYTAJ CO SIĘ DZIEJE? JAK MOŻESZ POMÓC?
Gdy zauważysz coś niepokojącego namów na wizytę u lekarza !
16
WIZYTA W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ
21 lutego 2025 roku uczniowie Zespołu Szkół w Różanie odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Makowie Mazowieckim. Podczas wizyty młodzież zapoznała się z ofertą czytelniczą biblioteki oraz zasadami korzystania z katalogu elektronicznego, w tym sposobami rezerwacji i zamawiania zbiorów. Dodatkowo Pani Kierownik Biblioteki Ewa Łata omówiła kwestie związane z czytnikami online oraz korzystaniem z mobilnej aplikacji Legimi, co wzbudziło duże zainteresowanie uczniów.
Wizyta była cenną okazją do poszerzenia wiedzy na temat nowoczesnych rozwiązań w dostępie do literatury.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.Uczczenie tego święta rozpoczęliśmy od przypomnienia genezy jego ustanowienia w 1999 roku przez UNESCO oraz zwrócenia szczególnej uwagi na poprawność i bogactwo języka polskiego.
Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyło się losowanie karteczek z tekstami – niespodziankami. Uczniowie i nauczyciele czytali na głos przygotowane na tę okoliczność zdania zawierające różnego rodzaju trudności językowe, co wywoływało wiele śmiechu i dobrej zabawy. Dzięki tej inicjatywie wszyscy mogli się przekonać, jak ważna i jednocześnie wymagająca jest umiejętność sprawnego posługiwania się językiem ojczystym.
Obchody były dobrą okazją do wspólnej zabawy, nauki, a także do refleksji dotyczącej potrzeby szczególnej dbałości o piękno języka ojczystego, który jest elementem naszego dziedzictwa kulturowego.
Organizacją obchodów w naszej szkole zajęły się: p. Joanna Mościcka, p. Grażyna Rawa i p. Jolanta Świerczewska.
6
Powiatowy Turnieju w Tenisie Stołowym🏓🏓🏓
- 5
Uczniowie Zespołu Szkół w Różanie w Centrum Dialogu Kulturowego „Dom Wesołka”
21 lutego 2025 roku uczniowie Zespołu Szkół w Różanie wzięli udział w wyjątkowej lekcji historii, odwiedzając Centrum Dialogu Kulturowego „Dom Wesołka” w Makowie Mazowieckim. Wizyta została zorganizowana z okazji 85. rocznicy tragicznych
wydarzeń w Wąskim Lesie, gdzie 12 lutego 1940 roku Niemcy rozstrzelali około 500 mieszkańców powiatu makowskiego – ludzi starszych, chorych i ułomnych, zwabionych pod pretekstem bezpłatnego leczenia. Egzekucja ta była częścią akcji T4, niemieckiego programu eksterminacji osób uznanych przez nazistowski reżim za „niewartościowe”.
Podczas wizyty uczniowie wysłuchali wykładu Darii Zarodkiewicz, specjalistki ds. historii miasta i regionu, a także obejrzeli wyjątkową wystawę Michała Chrzanowskiego, ukazującą historię tego miejsca.
Było to niezwykle ważne spotkanie, które pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć tragiczne wydarzenia sprzed lat i oddać hołd ich ofiarom.
Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie Joanna Mościcka i Grażyna Rawa
11
Konkurs fotograficzny
LEKCJA MUZEALNA
Darmowe Wykłady Online dla uczniów "Zdrowie publiczne w epoce wyzwań. Wiedza, która zmienia świat"
STUDNIÓWKA I PÓŁMETEK W ZESPOLE SZKÓŁ W RÓŻANIE 💃🌹🕺
Bal studniówkowy połączony z półmetkiem odbył się 15 lutego 2025 roku w sali bankietowej Euforia w Ponikwi Dużej.
Na balu bawiło się około 80 osób, łącznie z osobami towarzyszącymi i zaproszonymi gośćmi, wśród których znaleźli się: Starosta Powiatu Makowskiego – p. Mirosław Augustyniak, Wicestarosta Powiatu Makowskiego – p. Agnieszka Dąbrowska – Kot, członkowie Zarządu Powiatu Makowskiego – p. Stanisław Strzelecki i p. Sławomir Chrzanowski oraz dyrekcja szkoły (p. Arkadiusz Załęski i p. Dorota Bachmura), nauczyciele (p. Jolanta Kruszewska, p. Jacek Wasilewski i p. Jarosław Siepioła) oraz rodzice.
Uroczystość tradycyjnie rozpoczęto od zatańczenia poloneza, do którego choreografię oraz uczniów przygotował p. Adam Zamojski. Ważnymi punktami uroczystości były również przemówienia. Dyrektor Zespołu Szkół w Różanie życzył uczniom dobrych wyników na maturze, powodzenia w dorosłym życiu, spełnienia marzeń i wspaniałej zabawy do białego rana. Z kolei Starosta Powiatu Makowskiego dziękował gronu pedagogicznemu za stwarzanie jak najlepszych warunków do nauki, a młodzieży życzył udanej zabawy. Część oficjalną balu prowadzili uczniowie: Joanna Golbińska,Kacper Napiórkowski i Robert Wądołek.
Były również podziękowania i kwiaty dla dyrekcji i nauczycieli, pamiątkowe zdjęcia oraz zabawa do białego rana.
Wszystkim uczestnikom balu dopisywał wspaniały humor.
Więcej zdjęć : https://www.facebook.com/photo?fbid=1083052873835936&set=pcb.1083061330501757
Więcej zdjęć w galerii : Zespół Szkół w Różanie (edupage.org)
DELEGACJA ZESPOŁU SZKÓŁ W RÓŻANIE NA UROCZYSTOŚCI ODSŁONIĘCIA POMNIKA W WĄSKIM LESIE
12 lutego 2025 roku delegacja Zespołu Szkół w Różanie w składzie: pani wicedyrektor Dorota Bachmura , nauczyciel Jarosław Siepioła oraz uczniowie wraz ze sztandarem szkoły wzięła udział
w uroczystości odsłonięcia odnowionego pomnika w Wąskim Lesie. Symbolicznego odsłonięcia dokonał wójt gminy Czerwonka p. Paweł Kacprzykowski oraz Starosta Makowski p. Mirosław Augustyniak i Wicestarosta p. Agnieszka Dąbrowska-Kot. Data 12 lutego została ustanowiona przez Radę Powiatu jako Dzień Pamięci o Mieszkańcach Powiatu Makowskiego zamordowanych przez niemieckich okupantów w 1940 roku w Wąskim Lesie.
Podczas obchodów odbył się uroczysty apel pamięci, poszczególne delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty, a następnie ks. Jerzy Szymołon, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Czerwonce, odprawił Mszę Świętą w intencji zamordowanych. Wszystkich uczestników uroczystości zaproszono też na ciepły posiłek.
Udział w tej uroczystości to wyraz pielęgnowania pamięci o ofiarach tragicznych wydarzeń oraz hołd złożony wszystkim ofiarom II wojny światowej.
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU💻🖥🔒
11 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. W Polsce to już 16. edycja akcji, która powstała z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i obecnie obchodzona jest nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach. Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest pod hasłem „Działajmy razem!”. To okazja do inicjowania i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych.
Internet oferuje nam ogromne możliwości. Korzystając z sieci, możemy rozwijać swoje zainteresowania, relaksować się, uczyć się nowych rzeczy. Niestety, jest to także miejsce, gdzie możemy napotkać różne zagrożenia. By ich uniknąć trzeba pamiętać o zasadach bezpiecznego poruszania się w sieci.
W naszej szkole działania związane z bezpieczeństwem w sieci podejmujemy przez cały rok, ale Dzień Bezpiecznego Internetu jest dniem wyjątkowym.
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursach. Przedstawiamy trzy propozycje -do wyboru.
1. Konkurs na plakat.
Wykonaj plakat pt. „Jestem bezpieczny w Sieci” dowolną techniką w formacie A3
2. Konkurs na kalendarz jednostronny.
Projekt wykonany w wybranym programie MS Word, MS Publisher, CorelDraw, GIMP, Canva lub innym. Wymiar kalendarza A3 , układ poziomy lub pionowy ( 12 miesięcy na jednej stronie)
3. Konkurs na filmik.
Film powinien być w formacie MP4, AVI lub MOV, maksymalnie 3 minuty długości.
Może obejmować takie tematy:
o Jak dbać o prywatność online (hasła, ochrona danych osobowych)
o Jak rozpoznać niebezpieczne treści i unikać cyberprzemocy
o Jakie są konsekwencje nieodpowiednich działań w sieci
o Zalecenia dotyczące zdrowego korzystania z mediów społecznościowych
Wszystkie projekty powinny odwoływać się do hasła DBI i tematyki bezpieczeństwa w sieci.
Cele konkursu:
• rozwijanie umiejętności posługiwania się technologią informacyjną, komputerową, oprogramowaniem graficznym, rozbudzanie zainteresowań informatycznych;
• szerzenie idei bezpiecznej pracy w Internecie oraz wyrabianie odpowiednich nawyków;
• zachęcanie do wspólnej, edukacyjnej zabawy, jako mądrego sposobu spędzania czasu z komputerem;
• wdrażanie do korzystania z różnorodnych źródeł informacji z poszanowaniem praw autorskich;
• kształtowanie umiejętności selekcji potrzebnych informacji.
Wszystkie prace należy dostarczyć do końca marca na pendrive lub przekazać osobiście nauczycielowi informatyki.
Dyplomy i nagrody czekają na Was !
Organizator: Pani Joanna Boczkowska
BEZPIECZNE FERIE
- liczba odwiedzin: 80170