• Komunikat OUR FUTURE FOUNDATION

          •  

            Rozważasz studiowanie za granicą? Ten program jest właśnie dla Ciebie !

            Jeszcze tylko do niedzieli (19.03) trwa nabór do Programu Mentoringowego Our Future Foundation, w ramach którego licealiści z całej Polski mogą aplikować o pomoc w dostaniu się na wymarzony uniwersytet za granicą.

            Przez ostatnie 3 lata ze wsparcia Fundacji skorzystało już ponad 150 osób.

            Co otrzymasz jako podopieczny OFF? Przede wszystkim indywidualny mentoring od studentówi absolwentów najlepszych uniwersytetów na świecie takich jak np. Stanford, Oxford, Cambridge czy LSE. Fundacja zapewnia całoroczną pomoc w przygotowaniu do wymagającego procesu rekrutacyjnego na zagraniczne uczelnie oraz wspiera finansowo w zakresie zakupu pomocy naukowych i egzaminów wstępnych na studia. Ponadto każdy ze zwycięzców uczestniczyw uroczystej Gali Wręczenia Stypendiów: LINK do wideo oraz tygodniowym Rejsie Mentoringowym na Mazurach: LINK do wideo.

            Do końca rekrutacji pozostało zaledwie kilka dni. Zaaplikuj już teraz i nie zaprzepaść swojej szansy na sukces! Link: www.off.org.pl/aplikuj 

          • Powiatowe, Indywidualne i Drużynowe Turnieje w Tenisa Stołowego Szkół Średnich

          • W turnieju wzięły udział cztery szkoły ponadpodstawowe naszego powiatu.

            Współzawodnictwo indywidualne kobiet wygrała 1.– Zadrożna Weronika ZS Krasnosielc, przed 2. - Zduńczyk Karoliną ZS Krasnosielc, 3.– Mroczkowską Julią ZS Maków Maz., 4. - Płodzich Roksaną ZS Różan, 5. - Misierewicz Natalią ZS Różan, 6. - Głażewską Nadią LO Maków Maz., 7. - Załęską Patrycją LO Maków Maz., 8. - Traczyk Eweliną ZS Maków Maz.

            Wyniki mężczyzn przedstawiają się następująco:

            1. Chrzanowski Krzysztof LO Maków Maz. – mistrz powiatu

            2. Graczyk Mikołaj ZS Krasnosielc

            3. Gałązka Adam ZS Krasnosielc

            4. Kosakowski Bartosz LO Maków Maz.

            5. Białobrzewski Kamil ZS Różan

            6. Mroczkowski Karol ZS Maków Maz.

            7. Młynarski Jarosław ZS Maków Maz. 8. Kunc Krystian ZS Różan

            Turniej drużynowy rozstrzygnięto po przeliczeniu punktów za gry indywidualne.

            Drużyna dziewcząt z ZS Krasnosielc wywalczyła pierwsze miejsce i tytuł Mistrza Powiatu przed ekipą z Zespołu Szkół w Różanie, 3 miejsce ZS z Makowa, a 4 dla LO z Makowa.

            Chłopcy z LO Maków wywalczyli drużynowy tytuł Mistrzów Powiatu. Przed drużyną ZS z Krasnosielca.

            Na trzecim miejscu uplasowała się reprezentacja ZS Różan a czwarte miejsce ZS Maków.

            Zwycięzcy otrzymali puchary, medale i dyplomy ufundowane przez Starostę Powiatu Makowskiego.

            Starostwo zabezpieczyło również opiekę medyczną na turnieju.

            Imprezę przygotowali i przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego z Zespołu Szkół w Różanie Adam Zamojski i Artur Bujnowski.

          • HANDEL LUDŹMI !

          •  

             

            Handel ludźmi jest formą współczesnego niewolnictwa i poważnym przestępstwem rażąco naruszającym podstawowe prawa człowieka, którego istotą jest wykorzystanie człowieka nawet za jego zgodą, przy użyciu wskazanych w kodeksie karnym metod i środków. Jest zbrodnią naruszającą niezbywalne prawo każdego człowieka do godności zagwarantowanej przez liczne porozumienia międzynarodowe, w tym dyrektywy unijne, a także przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo to jest jednak łamane, nie tylko w Polsce. Ofiarami handlarzy co roku padają miliony ludzi na całym świecie: kobiety i mężczyźni, dorośli i dzieci.

            Handel ludźmi jest zjawiskiem podlegającym dynamicznym przemianom, którego nasilenie zaobserwowano w Polsce na początku lat 90-tych. Obecnie Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiarz Europy Wschodniej do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej.

            Definicja

            Na skutek nowelizacji Kodeksu karnego, dokonanej ustawą z dnia 20 maja 2010 roku o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy o Policji, ustawy – Przepisy wprowadzające Kodeks karny oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 98, poz. 626), która weszła w życie w dniu 8 września 2010 roku, do Kodeksu karnego została wprowadzona definicja legalna handlu ludźmi. Za handel ludźmi mogą być uznane wyłącznie czynności sprawcze wskazane wprost w art. 115 § 22 K.k., t.j.:

            1. werbowanie (nakłanianie, zjednywanie, zaciąganie),
            2. transport (przemieszczanie, przewożenie z zastosowaniem środków komunikacji),
            3. dostarczanie (umieszczanie w innym miejscu),
            4. przekazywanie (powierzanie, dawanie w celu dysponowania),
            5. przechowywanie (zatrzymywanie w jednym miejscu, przetrzymywanie w ukryciu)
            6. lub przyjmowanie osoby (zatrzymywanie przekazanej osoby).

            Istotnym jest przy tym, że w celu wypełnienia znamion przestępstwa handlu ludźmi, wymienione wyżej czynności powinny zostać zrealizowane z zastosowaniem:

            • przemocy lub groźby bezprawnej,
            • uprowadzenia,
            • podstępu,
            • wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
            • nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności,
            • udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą.

            Niezbędnym elementem w przypadku zakwalifikowania czynu jako wypełniającego znamiona przestępstwa handlu ludźmi jest również podjęcie określonego działania przez sprawcę w celu wykorzystania innej osoby, nawet za jej zgodą w różnych formach seksualnego wykorzystania (w tym w pornografii i w prostytucji), w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie oraz wszelkich innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka lub w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy. Należy podkreślić przy tym, że jeżeli zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego stanowi ono handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte wyżej wymienione metody lub środki.

            Przestępstwo handlu ludźmi jest w Polsce zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (art. 189a Kodeksu karnego), a zatem stanowi zbrodnię. Z uwagi na wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu karalne jest również przygotowanie do popełnienia tego przestępstwa (czyn zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5).

            Polska na mapie handlu ludźmi

            Handel ludźmi to przestępstwo, które bardzo często ma charakter transgraniczny. Specyfika Polski polega na tym, że jest ona jednocześnie krajem:

            • pochodzenia ofiar wykorzystywanych w innych krajach Europy,
            • docelowym dla ofiar, przede wszystkim, z krajów Wschodniej Europy i Azji,
            • tranzytu ofiar z Wschodniej Europy i Azji do krajów Europy Zachodniej.

            Strony internetowe dotyczące tematu:

            – strona MSWiA: https://www.gov.pl/web/mswia/przeciwdzialanie-handlowi-ludzmi

            – strona internetowa:http://www.handelludzmi.eu/hl/aktualnosci

            – kampania społeczna: https://www.youtube.com/watch?v=dr0-OaYU6po

            – telefon zaufania dla ofiar i świadków handlu: https://handelludzmi.eu/hl/o-handlu-ludzmi/informacje-dla-ofiar/6149,dok.html

            – przepisy prawne: https://handelludzmi.eu/hl/baza-wiedzy/przepisy-prawne

            – raporty, analizy i dokumenty strategiczne dotyczące handlu ludźmi: https://handelludzmi.eu/hl/baza-wiedzy/raporty-analizy-strateg

            – informacje dla ofiar: https://handelludzmi.eu/hl/o-handlu-ludzmi/informacje-dla-ofiar

            Krajowy Plan Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi jest podstawowym dokumentem dotyczącym funkcjonowania systemu zwalczania i zapobiegania handlowi ludźmi  w Polsce (KPD). Krajowy Plan jest rządowym dokumentem, przyjmowanym przez Radę Ministrów, zobowiązującym jego adresatów do wykonania określonych zadań w zakresie zwalczania handlu ludźmi. Adresatami KPD są poszczególne jednostki administracji centralnej, oraz inne instytucje i organizacje pozarządowe dobrowolnie zaangażowane w działania przeciwko handlowi ludźmi w Polsce. Zadania przewidziane w KPD finansowane są z budżetu państwa.

            Pierwszy tego typu dokument (Krajowy Program Zwalczania i Zapobiegania Handlowi Ludźmi na lata 2003-2004) został przyjęty przez Radę Ministrów 16 września 2003 r.

            W zakresie realizacji Krajowego Planu Działań przeciwko handlowi ludźmi,w ramach zadania publicznego, zostało utworzone Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla ofiar handlu ludźmi.

            – Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne: https://kcik.pl/

          • Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

          •  

            1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XI edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Bieg został przeprowadzony na dystansie 1963 metry, ponieważ właśnie w 1963 roku poległ w walce ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak, ps. Lalek.

             

            W biegu wzięło udział 47 uczniów.

            Najlepszym okazał się Dawid Biernacki – uczeń klasy 4TLp.

            Kolejne miejsca zajęli:

            - Ihor Aleiev

            - Rafał Pniewski

            - Kamil Słowikowski

            - Mikołaj Marecki

            - Mateusz Tomoń.

             

            Serdeczne gratulacje dla naszych uczniów :)

             

            Za zapewnienie opieki medycznej dziękujemy Pani Doktor Teresie Błońskiej-Jankowskiej, zaś za bezpieczeństwo podczas biegu – Panu Radosławowi Długołęckiemu, Kierownikowi Posterunku Policji w Różanie.

             

            Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowali: p. Renata Jeż, p. Jadwiga Lipińska, p. Artur Bujnowski oraz p. Marek Domański.

             

          • KONKURS ORTOGRAFICZNY

          • W etapie szkolnym Konkursu Ortograficznego wzięło udział 8 uczniów. Troje najlepszych, czyli

            - Kinga Gołębiewska – uczennica klasy III LO,

            - Marlena Kruszewska – uczennica klasy IV LO

            - i Patryk Ruszkiewicz – uczeń klasy I TL

            wzięło udział w VIII Powiatowym Konkursie Ortograficznym „Ortografia na medal” organizowanym pod patronatem Starosty Powiatu Makowskiego przez Publiczną Szkołę Podstawową w Płoniawach – Bramurze.

            Celami przeprowadzonych konkursów było: doskonalenie umiejętności ortograficznych uczniów, rozwijanie pisemnych form wypowiedzi pod kątem poprawności językowej, ortograficznej i interpunkcyjnej oraz podniesienie poziomu nauczania języka polskiego.

            Uczestnikom dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły w konkursie.

          • SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM WCR

          •  

            9 lutego 2023 roku uczniowie klas trzecich i czwartych spotkali się z ppor. Grzegorzem Sulem z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Ostrołęce.. W trakcie trwającego godzinę spotkania młodzież mogła zapoznać się z zasadami rekrutacji oraz przebiegu służby wojskowej w charakterze żołnierza zawodowego i żołnierza Narodowych Sił Rezerwowych.

            Ppor. Grzegorz Sul przedstawił uczniom możliwości, jakie daje służba wojskowa oraz warunki, które muszą być spełnione, aby zostać żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej. Organizatorką spotkania była pani Grażyna Rawa.

            Uczniowie słuchali z wielkim zainteresowaniem. Po spotkaniu było wiele pytań do prowadzącego.

          • Sukces Patryka Kęszczyka w Konkursie Piosenki Anglojęzycznej Power of Love!

          • 10 lutego 2023 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Płoniawach Bramurze odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Anglojęzycznej - Power of Love. Zespół Szkół w Różanie w kategorii szkoły średnie reprezentowało troje uczniów: Gabriela Borucka (I TLP), Oliwia Foks (I TLP) oraz Patryk Kęszczyk (IV LOP). Uczniowie wykonywali piosenki w języku angielskim o tematyce miłości lub przyjaźni. Patryk Kęszczyk zdobył I miejsce za wykonanie piosenki Lauren Spencer Smith – Fingers Crossed. Konkurs odbywał się pod patronatem Starosty Powiatu Makowskiego. Opiekunami uczniów byli: nauczyciel języka angielskiego pani Marta Bacławska oraz nauczyciel muzyki pan Tomasz Grześkowicz

    • liczba odwiedzin: 51204